Koszule z regionu opoczyńskiego.

Ostatnimi czasy udało mi się sfotografować kilka bardzo starych koszul. Każda z nich ma ponad 100 lat. Są uszyte ręcznie z ręcznie utkanego na krosnach lnu. Przepięknie haftowane z kościanymi guzikami. Dodatkowo  kołnierze i mankiety obrabiane były szydełkiem. Obecnie już nikt tak nie haftuje. W takich chwilach zastanawiam się nad ponadczasowością kolorystyki i wzornictwa. Nad tym,że kobiety dostawały takie koszule jako wiano i służyły im przez całe życie.Czasem nawet przechodziły na następne pokolenie. A wzory są nadal godne pozazdroszczenie. Niejeden projektant chciałby aby jego dzieło było tak ponadczasowe .                                                                                                       Do miłego   

Podlasie zza węgła

Aby zapobiec pogłębianiu się złego fatum zamieszczam drugą część zdjęć z Podlasia. W regionie tym bardzo popularne było ozdabianie narożników chałup oraz okien. Różnorodność wzorów drewnianych koronek i niezliczona ilość motywów na węgłach powoduje iż każdy dom jest inny.


 Do miłego   


Technika zarządza za nami

Niestety , kiedyś musiało to się stać. Wbrew mnie albo z niewiedzy  mojej, mój blog był połączony z picasa web. Przy tworzeniu dzisiejszego postu program picasa wysłał mi informację  o braku miejsca oraz z propozycją dokupienia dodatkowego miejsca. Przepraszam ale dlaczego ja mam dokupić miejsce skoro ja nie chcę żeby moje zdjęcia tam się same zapisywały. Postanowiłam część zdjęć usuną i zrobić wolne miejsce na nowe. Owszem - był komunikat, że nie będzie widać moich zdjęć na blogu. Spróbowałam kilka usunąć ale nadal są widoczne, zatem do dzieła - usunęłam następną partię i tu już nie było mi wesoło. Niektóre z nich nie są widoczne.  Wcześniej prowadziłam bloga i nie miałam konta na picasa i wszystko było dobrze, zatem dlaczego teraz  zawłaszczono moje zdjęcia i nie mogę ich usunąć bez ingerencji w mojego bloga. Może wiecie jaki popełniłam błąd lub co powinnam zrobić aby z tego wybrnąć. Proszę o porady. Szczerze powiem ,że nie lubię takich niespodzianek. Jestem wściekła i bezradna. 

Artysta u Artysty

Szukając informacji o Antonim Baranie, jednym z najsłynniejszych rzeźbiarzy regionu Opoczyńskiego natrafiłam na przepiękne zdjęcia twórcy na stronie Daniela Zagórskiego. Mistrzowsko wykonane fotografie z całym szacunkiem i pietyzmem dla rzeźbiarza i jego prac. Antoni Baran rzeźbi głównie tematy religijne, czasami również historyczne. Jego prace wystawiane są w kraju i zagranicą. Bardzo dobrze znany jest w Niemczech.  W 1977 roku otrzymał swoją pierwszą nagrodę w konkursie i od tego czasu zdobył około czterdziestu laurów, a ponadto prestiżową Nagrodę im. Oskara Kolberga. Znawcy sztuki ludowej cenią Antoniego Barana za charakterystyczną ostrą kreskę, swoistą surowość zawartą w realizacjach oraz unikalne rozwiązania kolorystyczne.Do miłego   


Szlakiem kapliczek Podlasia

Kilka dni na Podlasiu i już moje serce tęskni. Na tym terenie krzyżują się wpływy kulturowe i religijne Polaków, Białorusinów, Żydów, Tatarów, Rosjan i Litwinów. Dzięki temu powstała bardzo ciekawa architektura wsi. Te cudowne koronki przy oknach , węgły dekorowane różnorodnymi motywami a ponad to wszystko - piękne kapliczki i krzyże przydrożne. Właściwie nie rozstawałam się z aparatem, więc będzie co oglądać w najbliższych dniach. A dzisiaj moim szlakiem kapliczek.
O kapliczkach jeszcze będzie nie jeden raz.
 Do miłego